Monaco Solar Boat Challenge 2016

Zawody Monaco Solar Boat Challenge 2016 za nami. Mistrzostwa w Monte Carlo to świetna atmosfera, ludzie z pasją, drużyny z całego świata otwarte na dzielenie się swoimi rozwiązaniami i doświadczeniem.

Drugi start pozwolił nam zebrać kolejne cenne doświadczenie. Niestety, mimo że podium było w naszym zasięgu, to usterka techniczna w trakcie maratonu wykluczyła nas z dalszej rywalizacji. Na kilka okrążeń przed metą, będąc na trzeciej pozycji, musieliśmy się wycofać.

W maratonie najważniejsza jest niezawodność, ale żeby ją osiągnąć niezbędne jest doświadczenie. Najlepsze ekipy dopracowują swoje konstrukcje od wielu lat. Po tegorocznych zawodach wiemy, że już niewiele nam do nich brakuje. W porównaniu z większością jednostek innych drużyn, nasza łódź była lżejsza i miała większą sprawność poboru energii z paneli fotowoltaicznych. Pod koniec maratonu mieliśmy jeszcze spory zapas energii, jednak nie wykorzystaliśmy tej przewagi.

W Monako oprócz startu w zawodach zwiedziliśmy Solar Impulse Mission Control Center Monaco, z którego prowadzona jest misja eksperymentalnego samolotu napędzanego wyłącznie energią słoneczną. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się również nad jeziorem Garda we Włoszech i odwiedziliśmy firmę wytwarzającą jachty kompozytowe – Proteus Yachts. Dzięki uprzejmości kierownictwa Proteus Yachts mogliśmy podpatrzeć technologię wytwarzania sportowych jednostek.

Ostatecznie w naszej klasie bezkonkurencyjny okazał się Dutch Solar Boat Team.  Gratulujemy zwycięzcom i po powrocie do Polski bierzemy się do pracy, aby za rok walczyć o zwycięstwo.

Dziękujemy wszystkim za wsparcie i zapraszamy do obejrzenia zdjęć z zawodów!

Galeria